NAWILŻENIE - PODSTAWA PIELĘGNACJI SKÓRY

Bez prawidłowego nawilżania skóra szybciej zaczyna się starzeć, a wszelkie niedoskonałości, takie jak zmarszczki czy przebarwienia, zostają uwydatnione. Odpowiednie produkty nawilżające to podstawa pielęgnacji.

PO CO SKÓRZE WODA?

Znajdująca się w naszej skórze woda spełnia m.in. dwie bardzo ważne role:

  • odpowiada za przebieg procesów komórkowych (w tym odnowy naskórka)
  • zapewnia prawidłową budowę włókien kolagenowych i elastynowych

 

Proces odnowy naskórka to wytwarzanie specjalnego białka (keratyny), przez znajdujące się głęboko w skórze komórki zwane keranocytami. Keratyna jest podstawowym budulcem skóry, włosów i paznokci. Aby ją wytworzyć, keranocyty migrują z głębokich warstw skóry do tych zewnętrznych. Następnie obumierają, pozostawiając na skórze właśnie keratynę. Warstwa obumarłych keranocytów wchodzi w skład naturalnej bariery ochronnej skóry. Barierę tę (zwaną fachowo płaszczem hydrolipidowym) tworzą obumarłe komórki, woda oraz sebum.

W głębokich warstwach skóry oprócz keranocytów znajdują się też włókna kolagenowe i elastynowe. To one odpowiadają za prawidłową kondycję skóry - im ich więcej, tym skóra jest bardziej jędrna i elastyczna. Produkcją kolagenu oraz elastyny zajmują się fibroblasty i potrzebują do tego wody.

WSZYSTKO CO ŻYJE PIJE WODĘ

Skóra także potrzebuje wody. Żeby była zdrowa, musi być dobrze nawilżona. To najważniejsza potrzeba skóry, niezależnie od jej rodzaju i wieku. Dlatego też, o prawidłowy poziom jej nawilżenia trzeba dbać codziennie, przez cały rok.

CO WPŁYWA NA WYSUSZENIE SKÓRY?

  1. Czynniki zewnętrzne - klimatyzacja, ogrzewanie, ekspozycja na wiatr, mróz i słońce.
  2. Czynniki dziedziczne – to, jak będzie się pogarszał stan skóry z biegiem lat, jest częściowo zapisane w naszych genach.
  3. Stan psychofizyczny - wyczerpujący tryb życia i stres, nieprzespane noce.
  4. Złe nawyki życiowe - nieodpowiednia dieta, niewystarczająca ilość pitej wody, palenie papierosów.

CO SIĘ DZIEJE, GDY SKÓRA NIE JEST DOSTATECZNIE NAWILŻONA?

  • proces starzenia się naskórka zostaje przyspieszony
  • uwydatniają się wszelkie niedoskonałości – zmarszczki, przebarwienia
  • skóra matowieje i szarzeje
  • skóra staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku
  • zwiększa się skłonność do podrażnień, swędzeń i zaczerwienień

JAK CZĘSTO NALEŻY NAWILŻAĆ SKÓRĘ?

  • Skórę powinniśmy nawilżać przez cały rok, codziennie, zarówno rano, jak i przed pójściem spać– dzięki temu uzupełniamy poziom wody w naskórku, ale przede wszystkim, zapobiegamy odwodnieniu. Wyniki badań wskazują, że regularna aplikacja kremu na skórę dwa razy dziennie najefektywniej zapobiega rozwijaniu się objawów suchości skóry.


JAK POPRAWNIE NAWILŻAĆ?

Aby nawilżanie spełniło swoją funkcję, musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Co za tym idzie, aby krem nawilżający mógł zadziałać, należy ułatwić mu penetrację w głąb skóry. Czynności, dzięki którym zadbamy o piękną skórę, nie zajmą nam więcej niż kilka minut dziennie.

Ta podstawowa pielęgnacja zamyka się w 3 krokach:

  1. OCZYSZCZANIE
  2. TONIZOWANIE
  3. NAWILŻANIE

OCZYSZCZANIE - polega na usunięciu zalegających na naskórku pozostałości zanieczyszczeń (kurzu, pyłków, bakterii, resztek kosmetyków), które tylko podkreślają oznaki upływu czasu. Stanowią też idealne podłoże dla rozwoju wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia.

TONIZOWANIE - polega na usunięciu zalegających na naskórku pozostałości zanieczyszczeń (kurzu, pyłków, bakterii, resztek kosmetyków), które tylko podkreślają oznaki upływu czasu. Stanowią też idealne podłoże dla rozwoju wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia.

NAWILŻANIE - po oczyszczeniu i tonizowaniu można przystąpić do nakładania kremu. Mamy wtedy gwarancję, że składniki aktywne zostaną wchłonięte do głębszych partii naskórka.

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z PROMOCJAMI I NOWOŚCIAMI! Wpisując i zatwierdzając swój adres mailowy wyrażasz zgodę na otrzymywanie od nas wiadomości. W każdej chwili możesz się wypisać korzystając z przycisku unsubscribe.